במאמר הקודם כתבתי על גבולות כלכליים ברכישת דירה. במאמר זה אני רוצה להרחיב בנושא הוצאות בשיפוץ.
כמעט כל אחד נתקל במקרה של התחלת שיפוץ או הרחבה על דעת תקציב מסוים, וסיומו בתקציב אחר לגמרי. לעיתים, אין שום יחס בין התקציב ההתחלתי והסופי. הדבר נובע משתי סיבות עיקריות:
1. הצעת מחיר נמוכה של הקבלן שנועדה להבטיח את קבלת העבודה, עם חשבון מראש שניתן יהיה לגרור את בעלי הבית להוצאות נוספות בהמשך.
2. שדרוג הדרגתי של הבנייה.
לעיתים, יודע הקבלן שהאפשרות היחידה שלו לקבל את הפרויקט היא לתת הצעת מחיר נמוכה. לפעמים היא אף נמוכה מההוצאות שלו עצמו. במקרים כאלו הקבלן סומך על זה שניתן יהיה בהמשך להעלות את המחיר באמצעים שונים ותוספות שונות. הפתרון הפשוט לזה הוא חוזה מפורט עם הקבלן, רצוי ע"י פקח בנייה. מצוי מאוד שבעלי הבית דוחקים מאוד את הקבלן למקום בו הוא חייב למצוא תוספות בכל דרך שהיא רק ע"מ לצאת עם רווח מסוים מהעסקה.
אמנם, החריגות הגדולות בתקציב נובעות בד"כ מההבנה ש"אם כבר אז כבר", ו"אם לא עכשיו, מתי?", וכן: "הרי ממילא ההוצאות שלנו גבוהות, אז מה זה עוד 10,000 ₪?" יש לדעת שאפשרויות הבנייה הם כמעט אין סופיות, וניתן לשפץ דירת שלושה חדרים גם בסכום של 600,000 ₪ אם מתאמצים מאוד. כאשר לא התכוננו מראש, לא בדקנו את כל ההוצאות ולא קיבלנו החלטה ברורה וחד משמעית באשר לגודל התקציב, כמעט וודאי שתהיה חריגה בתקציב, ומסתבר שתהיה גדולה. אף בעניין זה, רצוי להשתמש בשרותיו של פקח בנייה ע"מ להעריך את כל ההוצאות עד לסיום הבנייה, וכך להימנע מהפתעות.
למיטב ניסיוני, מעטים מאוד הצליחו לסיים את הבנייה בתקציב ההתחלתי, והרבה מאוד חרגו מהתקציב במידה משמעותית שיצרה בעיה גדולה בהמשך. אין תחום דומה בו מצוי הבדל כזה בין התקציב ההתחלתי לבין ההוצאות למעשה. חשוב לדעת זאת ע"מ לתכנן את הבנייה בצורה נכונה.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש