השבוע פנה אלי לקוח ע"מ להתייעץ בנוגע להשקעה מיוחדת. הציעו לו לרכוש קרקע מאושרת לבנייה בניין באזור המרכז. בקרקע יש כרגע ארבעה שותפים, כאשר הקבלן שמעוניין לבנות שם בניין, מוכן להבטיח לכל שותף דירת ארבעה חדרים בבניין, בתמורה לזכויות בנייה. עלות רכישת הקרקע הייתה 1,200,000 ₪. נמצא, שבהשקעה של מיליון ומאתיים אלף ₪ בלבד, יקבל המשקיע דירה בשווי 2.5 מיליון. מבדיקה כללית שערכתי נראה היה שאכן כל הנתונים מדויקים, והקבלן מוכן להתחיל בבנייה מייד. אני טענתי ללוקח שחבל להשקיע כסף בבדיקה, שהרי לא יתכן שאדם ימכור קרקע במחיר 1,200,000 ₪, כאשר לפניו עומד קבלן שמציע לו דירה ששווה 2,500,000 ₪. אמנם לעיתים ניתן למצוא עסקאות בהן נמכרת קרקע במחיר נמוך כאשר ידוע שבעוד מס' שנים היא תהיה שווה יותר, אך במקרה שלנו הקבלן מתחיל לבנות מייד, ולמעשה הלקוח קונה דירה בהנחה של 50% בערך. הלקוח התעקש שנבצע בדיקה יסודית, ולשם כך פניתי לעו"ד שמתמחה בעניין.
כעבור מס' ימים עורך הדין חזר אלי עם נתונים מדויקים. נמצא שבאמת כל האישורים המשפטיים מסודרים כראוי, ובקרקע שותפים היום ארבעה אחים, כאשר אחד מהם הוא המוכר. הבעיה שם היא ששני אחים מסוכסכים בצורה כזאת שכל אחד מעכב את הבנייה, כדי שהאח השני ח"ו לא ירוויח. שניהם היו נחושים להפסיד את הרווח הפוטנציאלי רק ע"מ שהשני יפסיד גם כן. האח שמעוניין למכור למעשה כבר התייאש מהמצב, והבין ש"טוב ציפור אחת ביד".
לקוחות רבים פונים אלי עם סיפורים דומים. הצד השווה שבהם הוא שאין הדברים צריכים בדיקה. ישנם מקרים שברור שגם אנשים ללא יכולות עסקיות כלל לא יציעו עסקאות ברמה כזאת. הדבר מתחזק עשרת מונים כאשר המוכר הוא אדם מקצועי שלא חשוד כלל לעשות טעויות מעין אלו.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש