השפעת המצב הביטחוני על מחירי הדיור

לצערנו, אחד הדברים שמשפיעים על מחירי הנדל"ן בארץ הוא המצב הביטחוני. כאשר המצב הביטחוני החמיר בדרום הארץ או בצפונה, היינו עדים לירידות מחירים של עשרות אחוזים. בכל אופן, קשה להשוות בין שני האזורים. בצפון הירידה הייתה זמנית, ומהר מאוד חזרו המחירים למסלולם הנורמאלי. לעומת זאת, המצב המעורער בדרום גורם למחירים לרדת שוב ושוב, ושם אכן קיים חשש סביר לירידות נוספות.
אזורים אחרים המושפעים מהמצב הביטחוני הם הישובים מעבר לקו הירוק. לאחר שני הפיגועים בעמנואל נוצרה פאניקה מסוימת בישוב, ומחירי הדירות ירדו עד ל- 40,000 ₪ לדירת שלושה חדרים, ואין קונה.
הקדמה זו גוררת שני מסקנות שיש לקחת בחשבון כאשר ניגשים לעסקת נדל"ן באחד האזורים הללו. הראשונה היא שלעיתים ירידת המחירים חריגה בצורה שניתן להניח כמעט בוודאות שהעתיד צופן בחובו עלייה גדולה. אנשים שהזדרזו לרכוש דירות בעמנואל כאשר המחיר ירד ל- 40,000 ₪ עשו עסקה מעולה, ולא רק בהשקפה לאחור. כבר אז ניתן היה להניח כמעט בוודאות שהמחירים במקום יעלו, וככל הנראה בצורה דרסטית. לעומת זאת, הסיכון שהמחירים ירדו עוד, ולאורך זמן, כמעט ולא היה קיים. אף באזור הצפון, משקיעים שרכשו דירות בצפון כאשר אנשים ניסו למכור בכל מחיר, הרוויחו עשרות אחוזים בתוך מס' חודשים.
מסקנה שנייה וחשובה מאוד היא שרכישה של נכס באזורים עם סיכון ביטחוני, מכניסה את הרוכש לסיכון מסוים. בין מעבר לקו הירוק, ובין בדרום, קיים סיכון ממשי להחמרה במצב, וכפי שכתבתי, כל החמרה גוררת איתה ירידת מחירים.
לעומת שני אזורים אלו, החשש בצפון הוא רחוק מאוד, ונכון לעכשיו נראה שאף אם תהיה החמרה בצפון, מסתבר שלא תהיה לו השפעה ארוכת טווח על המחירים.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש