טעויות נפוצות של משקיעי נדל"ן 4

התייחסות להשקעה כהימור– משקיעים רבים נוטים לבלבל בין ספקולציה והימור לבין השקעה.

באמת, יש לחלק עניין זה לשניים. יש שקופצים להשקעה בהבנה ברורה שהם לוקחים סיכון, ויש שהמחסור הברור בנתונים מכניס אותם לגדר זה שלא במודע. בין כך ובין כך יש לדעת שהשקעה אינה אמורה להיות הימור. המיוחדות של הענף היא שניתן להרוויח בו, ואף להרוויח טוב, מבלי לקחת סיכונים כלל. יזמים רבים שמשווקים פרויקטים למיניהם אומרים לכתחילה במהלך השיווק שאע"פ שיש כאן סיכון מסוים, הרי שהאפשרות לרווח גדולה כל כך עד שהעניין כדאי. אם היזם מודה בפה מלא שיש כאן סיכון, אין באמת כל צד להמשיך בעסקה. אף במקומות שטענת היזם או המשווק היא שאין כאן סיכון כלל יש לדעת שכל מחסור במידע משמעותו סיכון והימור. עסקה צריכה להיות מובנת לרוכש לגמרי, וכל פרט לא ברור יתגלה לרוב כפרט שהוביל להפסד הקרן.

פעמים רבות ניסיתי ללא הצלחה להסביר לרוכשים שהשקעה אינה קזינו, ורוב מוחלט של המהמרים מסיימים את ההשקעות באיבוד הקרן. הדמיון שמראה לאדם את עצמו בעוד מס' שנים רוכש דירות לילדים והנכדים, מעוור לגמרי את שיקול הדעת, וגורם לנטילת הימורים מיותרים.

לפני ימים מס' פנתה אלי משווקת של פרויקט ידוע שבו מושקעים עשרות חרדים. היא ניסתה לעניין אותי בפרויקט, והציגה בפני את אפשרויות הרווח. כאשר שאלתי אותה על הסיכונים הגדולים לאיבוד הקרן, ענתה שהסיכוי שווה את הסיכון, וממילא איך ניתן להרוויח ללא נטילת סיכון. כמו שכבר כתבתי, אין מקום לסיכונים בתחום, ובוודאי ניתן להרוויח אף ללא נטילת סיכונים. בנוסף, מהיכרותי עם ההשקעה באמת אין שם כלל סיכון. הכסף בוודאי ירד לטמיון, ואין שום אפשרות לרווח ללקוח. לצערי, נטילת סיכון, והנפילה שבאה אחריה היא תופעה מצויה בעיקר בעולם החרדי, והרבה מתווכים ומשווקים חילונים מודעים לתופעה זו.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש