השבוע פנה אלי זוג צעיר שחיפש אפשרויות להגדיל את ההון העצמי המצומצם שקיבל לחתונה. הם מחזיקים ס"ה 200,000 ₪. הצעתי להם אופציה שתגדיל את ההון העצמי שלהם בערך ב-  80,000 ₪ בתקופה של שנתיים. התגובה מצד הזוג הייתה חד משמעית: "בשביל סכום כזה לא שווה לנו כל הטורח הזה". לשאלתי כמה הם מכניסים בחודש ממוצע, הם ענו ללא היסוס: "בסביבות 6,000 ₪".
לצערי, אני שומע תגובה זו הרבה מאוד, לעיתים מצד אנשים שצריכים לעבוד כמה שעות ביום למשך מס' שנים ע"מ להרוויח סכום כזה. מדהים שמצד אחד יכול אדם לטרוח לפרנסתו בקושי רב, ומצד שני כאשר ישנה אפשרות להרוויח סכום כזה בטורח מצטבר של מס'  שעות בודדות, הוא נוטה באופן טבעי לדחות זאת. למעשה הסיבה לכך פשוטה. כאשר אנשים מתחילים לדון בענייני נדל"ן כל הפרספקטיבה שלהם משתנה, ועכשיו הם מצפים לסכומים אחרים לגמרי, וללא מאמץ כלל. עכשיו, אותו אדם שאך סיים יום עבודה ארוך במשכורת מינימום, יאמר שלא שווה לו להשקיע זמן ומאמץ אפסיים בסכומים שלמעשה הוא צריך לעבוד עבורו מס' שנים.
גורם נוסף לכך הוא, שמשקיעים רבים ניגשים לרכישת נדל"ן עם ההבנה שעסקת נדל"ן אמורה לסדר סופית את המצב הכלכלי שלהם ושל בניהם עד סוף כל הדורות. כאשר מתברר להם שאכן האפשרויות מוגבלות באיזה שהוא אופן, הם נוטים לחשוב שכיוון שלא זה מה שהם דמיינו, א"כ למה צריך את זה בכלל.
כפי שכתבתי, זו טעות נפוצה מאוד, ורבים נמנעו מהשקעה שאכן הייתה טובה כאשר הם מובלים ע"י הבנות אלו. על מנת להגיע למסקנות נכונות בנוגע לכדאיות ההשקעה ביחס לזמן המושקע, יש לקחת בחשבון את הזמן שאנו מטפלים בפועל בעסקה, ביחס לרווח הריאלי הצפוי.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש