לצערי משקיעים מתחילים אינם מבחינים לרוב בעניין חשוב מאוד הנוגע לרמת הסיכון בהשקעה. הצעות רבות המופיעות בפרסומים השונים מבטיחות תשואות גבוהות, אבל כל פוטנציאל הרווח נשען על ניתוחים ספקולטיביים לא מוכחים ולא מוכרחים. משווק מוכשר יודע להציג את הדברים בצורה המבליטה את הוודאי, ומסתירה את הספק. כמו שכבר ציינתי פעמים רבות, כאשר ישנה הבנה מלאה של העסקה, ניתן להבחין בכל הנקודות החלשות בעסקה, שכוללות לרוב גם דברים שהם בגדר תקווה, ולעיתים אף חלום. אבחנה זו בין נתון לספקולציה חשובה מאוד לרוכש הנדל"ן, ולרוב המשקיע המתחיל מתקשה להבחין בסיכון הנובע מהנקודות הלא בטוחות בעסקה.

לעיתים קרובות אין כאן כלל נקודות חלשות, אלא עסקה שכולה ספקולציה אחת גדולה. עסקאות אלו כוללות בד"כ הבטחה גדולה לעתיד טוב יותר, והצד השווה בהן שהוא לא(טוב יותר). לרוב השאלה העולה מעסקאות אלו היא כמה כסף נשאר לבסוף מהקרן.

לאחרונה פנה אלי קליינט להתייעצות לפני השקעה. הוא שקל להשקיע ארבע מאות אלף ₪ בעסקה כזו. מתברר שהתוכנית הייתה לרכוש בניין ישן מאוד בטבריה, להרוס אותו, ולבנות במקום יחידות דיור. כל הנתונים בעסקה היו ספקולטיביים. כמה תעלה ההריסה, כמה תעלה הבניה, כמה קל יהיה להשכיר יחידה באזור, בכמה כסף ניתן להשכיר יחידה כזאת ועוד כהנה וכהנה ספקולציות לא בדוקות הנוגעות למיסוי, תשלומים לעירייה וכדו'.

לזכותו של אותו משקיע יאמר שהוא טרח להתייעץ לפני ההשקעה, דבר שלא תמיד קורה, במיוחד בציבור שלנו. כמובן שאם היה באותה עסקה דו"ח שמאי הנקרא דו"ח אפס, ניתן היה להבין טוב יותר את הסיכונים בעסקה, וחלק גדול מאוד מהספקולציות היה מתקרב להיות נתון.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש