למעשה, כל בעל נכס רשאי לדרוש ערבויות מהשוכר כראות עיניו, והשוכר מצידו צריך לשקול האם מקובל עליו לתת ערבויות אלו. באופן עקרוני, כל סוגי הערבויות שכיחים ומקובלים, אך הנפוצים הם שיק ביטחון, שטר חוב וחתימה על ערבות.
כאשר מדובר בערבות, בד"כ נהוג להחתים שני ערבים, אשר למעשה חותמים על כך שאם יגרם נזק לנכס או אם השוכר אינו עומד באיזה שהיא התחייבות תשלום, בעל הנכס יכול לממש את הערבות. חשוב לדעת כי החוק מתיר למשכיר לפנות אל הערבים רק לאחר שניסה ככל יכולתו לגבות את התשלום מהשוכר עצמו.
משמעות השיק היא שהמשכיר יכול לפדות את השיק ללא כל בעיה, אף אם השוכר לא עשה כל נזק. לאחר מכן השוכר יכול לפנות לבית משפט, ולטעון שהשיק נפדה שלא כדין, אם יוכיח שלא היו נזקים או שעמד בכל התשלומים.
שטר חוב ניתן למימוש רק ע"י הוצאה לפועל, כאשר השוכר רשאי להגיש את התנגדותו למימוש השטר. במקרה כזה, תעבור המחלוקת להכרעת בית משפט.
מכל זה יוצא שעבור בעל הבית עדיף לקבל שיק לערבות, ועבור השוכר טוב יותר לתת שטר חוב.
לאחרונה דחה בית משפט את תביעתה של בעלת נכס, אשר דרשה לממש שטר חוב שקיבלה מהשוכרים בטענה שהשוכרים הותירו נזקים בהיקף גדול. בית המשפט התרשם כי השוכרים השאירו נזקים של בלאי סביר בלבד, וכי מדובר בניסיון סרק להוציא מהם כסף. בנוסף, בית המשפט חייב את בעלת הבית בהוצאות בית המשפט על סך 7000 ₪. יש ללמוד מכך שאף כאשר בעל הבית גבה את הערבות, אם הוא עשה שלא כדין, ניתן לגשת עם זה הלאה, ולקבל את הכסף חזרה.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש