כונס נכסים הוא לרוב עו"ד, אשר מונה ע"י בית משפט או הוצאה לפועל, ובין סמכויותיו לתפוס נכסים ולממשם. מימוש זה הוא ע"י מכירת הנכס, בפיקוח הגורם המשפטי שמינה אותו.
הדעה הרווחת בציבור היא שנכס הנמכר ע"י כונס נכסים זול משמעותית ממחיר השוק. דבר זה הוא נכון לעיתים, אך לא תמיד. במקרים רבים שכר טרחתו של כונס הנכסים נקבע במישרין כאחוזים משווי העסקה. לכן, הוא מנסה למכור את הנכס במחיר שאינו נמוך ממחיר השוק.
בשונה מעסקת שוק רגילה, בה המוכר מצהיר הצהרות שונות לגבי מצבו המשפטי, הפיזי והתכנוני  של הנכס, כונס נכסים מסיר מעצמו כל אחריות לגבי מצבו, ומוכרו "AS IS". הדבר מצריך כמובן זהירות יתירה. אם אכן יתברר שישנה בעיה, לרוב לא יהיה לאן לפנות.
עניין נוסף המצריך בירור הוא שבשונה מרכישה רגילה, כאן לעיתים מתחייב הרוכש במיסים האמורים להיות מוטלים על המוכר. כמובן שיש לבדוק כל זאת מראש.
אנשים רבים מתייעצים איתי בעניין רכישה מכונס נכסים, מבלי לדעת שזהו עניין  לאנשי נדל"ן מקצועיים, ואף הם אינם עושים זאת ללא ליווי של עו"ד המתמחה בנדל"ן. עו"ד המלווה עסקה כזאת לוקח אחריות על הצד המשפטי של העסקה, ולרוב יוכל למקד את הרוכש בסיכונים שעדיין נותרו ע"מ שהרוכש יוכל לשקול כהלכה את כל הצדדים. לרוב, עו"ד המתמחה בעניין יוכל אף לשפר את התנאים המשפטיים בעסקה, דבר שכמובן אינו אפשרי ללא ליווי.
כמו נושאים רבים אחרים בתחום, אף כאן רכישה ללא ליווי מקצועי תגרור כמעט וודאי הפסדים, ואף כאן השקעה מינימאלית יכולה לבטח את הרוכש. אנשים רבים רכשו דירה מכונס נכסים רק ע"מ ללמוד בדרך הקשה שלא ניתן להשקיע מאות אלפים בלי בירור יסודי של הצד המשפטי והרווחי של העניין.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש