במאמרים הקודמים הזכרתי את הפזיזות ואת הדמיון כגורמים חשובים בהצלחה של תרמית. במאמר זה אביא גורם נוסף לנפילה לרמאויות. כמו שכבר ציינתי, בעבר היה שוק הנדל"ן ריווחי הרבה יותר. עליות מחירים של דירות, משרדים או קרקעות היו וודאיים ותלולים. כל אחד שמע על קרובים או חברים שהרוויחו סכומים גדולים בנדל"ן, חלק מהסיפורים אכן אמיתיים, חלקם אגדות עם. לכן, כאשר שומעים משקיעים מתחילים על עסקה עם רווח לא סביר, הם נוטים לייחס זאת לסכומים שהם שמעו שהרוויחו בעבר, ושהם סבורים שעדיין ניתן להרוויח בהווה.

משקיעים מנוסים יודעים שכיום נצרכת זהירות יתר ומקצועיות על מנת להרוויח, וחשדם מתעורר כאשר הם שומעים על עסקה עם רווח חריג. היוצא מכל זה, שבקיאות בשוק הנדל"ן היא דבר הכרחי להבטיח עסקה טובה ובטוחה, ו"קפיצה" לעסקה ללא ידע וניסיון היא הגורם הראשי לנפילות לידי רמאים למיניהם, ובמקרים הפחות גרועים להפסדים. כלל ברזל הוא שיש לבדוק את המצב המשפטי של כל נכס עם עו"ד לפני רכישה, ואת רווחיות העסקה עם יועץ נדל"ן או שמאי (אבל לא להיפך. הרבה משקיעים מתחילים בודקים את הכדאיות הרווחית עם עו"ד, ולא מעט מתקשרים אלי ע"מ שאבדוק להם את המצב המשפטי של הנכס).

בשבוע שעבר פנה אלי לקוח שעמד לקנות קרקע חקלאית. כאשר ניסיתי להסביר לו את הבעייתיות שבדבר הוא סיפר לי שאביו רכש קרקע חקלאית בעבר, והרוויח סכום גדול. כאן אנו מגיעים לעניין נוסף. העובדה שמשהו עשה טעות, ומשמיים גזרו שאעפ"כ הוא ירוויח ממנה, לא אומרת כמובן כלום לגבי אנשים אחרים שיעשו את אותה טעות.

רווח לא תמיד אומר שהדברים נעשו בחכמה. יתכן שמשקיע עשה טעות, לעיתים טעות גדולה, ומשמיים הצילו אותו מנפילה. הפשרה של קרקע אקראית היא דבר רחוק מאוד, ובוודאי אין לסמוך עליו כלל. כל עסקה צריכה להיות נדונה בפני עצמה, ואין לאדם הלא מקצועי ללמוד ממה שהוא חושב שנראה כמוצלח.

אהבת? שתף אותנו!!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד מאמרים

קרקעות

השבוע פנה אלי זוג בבקשה לייעוץ בעסקת קרקעות שהוצעה להם. הכרתי את העסקה היטב ואמרתי להם שאני לא ממליץ כלל. שוב ושוב הם ניסו להקשות

מכירת דירה

בחמישה מאמרים הקודמים כתבתי על הדרך הנכונה למכירת דירה. במאמר זה אוסיף עוד מס' נקודות ראויות לציון: – ישנם דירות שצפויות לבעיה כאשר יבוא הרוכש